Header
 
 
 
 DUK
 
 
 
Sveiki,
Prisijungimo vardas:

Slaptažodis:
Prisiminti mane

[ ]
[ ]
[ ]

Willys MB/ Ford GPW: trumpa garsiausio Antrojo Pasaulinio karo JEEP visureigio istorija
on Pirmadienis, 2016 m. rugsėjo 19 d.
autorius Mazgas autoriaus sąrašas spausdinti turinio įrašas sukurti pdf bylą turinio įrašas
komentarai: 7
paspaudimai: 2092
 10.0 - 2 balsai -

    Pamačius visureigį daugelio žmonių galvose pirmiausia nuskamba žodis džipas. Nors tai yra gerai žinomas prekės ženklas, puošiantis vienos markės automobilius, šis žodis jau seniai tapo bendriniu daiktavardžiu, žodžio „visureigis“ sinonimu. Garsusis Volkswagen Kübelwagen taip pat pravardžiuotas vokišku džipu, tačiau tikrasis šio vardo savininkas Antrojo Pasaulinio karo metais kovėsi kitoje barikadų pusėje. Šis straipsnis yra apie amerikietišką legendą, tapusią karo simboliu ir pradėjusią Jeep visureigių istoriją – Willys MB ar Ford GPW, geriau žinomą tiesiog Jeep vardu. Kaip atsirado ir ką reiškia šis vardas taip pat bus atskleista šiame straipsnyje, tačiau prieš tai bus aprašyta gamybos istorija – kaip kilo poreikis kurti tokį visureigį, kokie reikalavimai jam buvo keliami ir su kokiomis problemomis susidūrė gamintojai. Vėliau bus trumpai apžvelgtos techninės charakteristikos, kurios džipą padarė tokį mėgstamą karių, o vėliau ir civilių gyventojų. Įdomumo dėlei šios charakteristikos bus lyginamos su kitų šalių visureigiais, žinoma, pirmiausiai su Kübelwagen. Tuomet bus trumpai aprašytas Jeep dalyvavimas kare ir kaip ši markė vystėsi karui pasibaigus. Visgi, svarbu straipsnį pradėti nuo istorijos, paaiškinant, kaip atsirado garsusis Antrojo Pasaulinio karo herojus. Būtina pasakyti, kad skirtinguose šaltiniuose dažnai minimos skirtingos datos ir skaičiai.

Jeep visureigiai ilgam įėjo į Antrojo Pasaulinio karo ir automobilių kultūros istoriją. Istorinės, karinės technikos muziejaus nuotrauka

    Visi straipsnyje pateikti faktai yra remiami literatūra, išvadinta straipsnio pabaigoje, tačiau ir šios knygos dažnai nesutaria dėl svarbių datų. Pavyzdžiui, knygoje „WWII Transport and Halftracks“ teigiama, kad masine Willys MB gamyba pradėta 1941 m. gruodį, kai „Jeeps 1941-45“ knygoje teigiama, kad ji prasidėjo spalį. Nors neatitikimai nėra dideli ar esminiai, juos vertėtų turėti omenyje, jei bus bandoma naudotis straipsnyje pateikiama informacija. Galiausiai, straipsnio autorius yra pasiryžęs ištaisyti klaidas, jei jos bus pastebėtos ir informacija bus paremta patikimesniais šaltiniais.


Jeep priešistorė ir pradžia

    Dar prieš Antrąjį Pasaulinį karą daugelio šalių kariuomenės, kuomet reikėjo greitos ir lengvos transporto priemonės, pasikliovė motociklais. Motociklai su priekabomis buvo greiti, pakankamai nebrangūs ir mobilūs, jais netgi buvo galima vežti šiokius tokius krovinius. Jungtinių Valstijų kariuomenė taip pat pasikliovė šiomis transporto priemonėmis bei civiliais lengvaisiais automobiliais, tokiais kaip Ford Model T. Buvo naudojami ir didesni, sunkesni automobiliai, tačiau technikos pažanga bei besikeičianti karyba šių tradicijų nebeleido laikytis ir buvo aišku, kad ateityje reikės nedidelių karinių visureigių
    Visų varančiųjų ratų pavara taip pat nebuvo labai paplitusi. Visgi, JAV kariuomenė turėjo nedidelį kiekį visais ratais varomų sunkvežimių ir buvo pasiryžusi turėti lengvą visureigį. Būta įvairių svarstymų ir bandymų. Pavyzdžiui, buvo ieškota būdų padaryti kulkosvaidžius kiek mobilesniais. 1937 metais pristatyta mobili platforma Howie Machine-Gun Carrier, kurios priekyje buvo montuojamas kulkosvaidis, o už jo turėjo gulėti du įgulos nariai. Šis įrenginys nebuvo labai praktiškas, todėl jo kūrimas toli nepasistūmėjo, o visureigio poreikis niekur nedingo. Juolab, kad artėjant Antrajam Pasauliniam karui šalies valdžia karinėms reikmėms skyrė didelį dėmesį ir lėšų. Galiausiai, didelį postūmį naujos mašinos kūrimui davė Europoje prasidėjęs karas, kuris pasižymėjo itin greitu pajėgų judėjimu.

Senasis Antrojo Pasaulinio karo laikų Jeep pradėjo garsiųjų visureigių prekės ženklo istoriją. Dešinėje – tiesioginis Willys MB palikuonis Jeep Wrangler, gaminamas ir tobulinamas iki šiol.

    1940 m. JAV kariuomenės Ūkio Korpusas (Quartermaster Corps, toliau – QMC) lankėsi American Bantam gamykloje, kad įvertintų ar ten gaminami automobiliai tenkintų JAV kariuomenės poreikius. Bandymus stebėjo ir Artilerijos departamentas (Ordnance). Bantam automobiliai pasirodė gana sėkmingai, nors jų varikliai buvo kiek per silpni kariuomenės poreikiams, todėl dar tų pačių metų birželį buvo suformuluoti reikalavimai naujajam visureigiui. Didelė jų dalis buvo nukreipti į automobilio dydį, tam, kad jį būtų galima nesunkiai transportuoti. Atstumas tarp ašių negalėjo būti didesnis nei 75 coliai (apie 1,9 m), vėžė negalėjo būti platesnė nei 47 coliai (apie 1,2 m.), o pats automobilis negalėjo būti aukštesnis nei vos 36 coliai (apie 0,91m.). Visureigis privalėjo turėti nulenkiamą priekinį stiklą ir sverti ne daugiau nei 1300 svarų (590 kg). Tai iš pat pradžių atrodė neįmanoma, nes tarp kitų reikalavimų buvo ir keturių varomų ratų pavara, ir 660 svarų (apie 300 kg) vežamas svoris, ir variklis su dideliu sukimo momentu. Kaip buvo įgyvendinti šie reikalavimai bus matyti toliau. Nors būta raginimų šį užsakymą tiesiog atiduoti Bantam kompanijai, dar liepą reikalavimai ir kvietimas dalyvauti konkurse buvo perduoti 135 JAV automobilių gamintojams.
    Greičiausiai dėl labai griežtų reikalavimų į šį konkursą atsiliepė vos dvi kompanijos – jau minėta American Bantam iš Pensilvanijos ir Willys-Overland iš Ohajo. Įdomu gali pasirodyti ir tai, kad abi šios firmos turėjo rimtų finansinių sunkumų. Tie, kurie bent kiek domisi šiuolaikine automobilių kultūra, žino, kad naujo automobilio kūrimas užima ne vienerius metus. Po pirminio pasiūlymo pateikimo, šiam projektui buvo skiriamos vos 49 dienos prototipo pristatymui, o tai tikriausiai dar labiau atbaidė gamintojus.
    Bantam tuo metu pagal britų Austin Motor Company licenciją gamino lengvuosius automobilius. Nors iš pradžių sekėsi neblogai, laikui bėgant brangių ir ne itin praktiškų automobilių paklausa krito. Kompanija į pagalbą pasitelkė laisvai samdomą inžinierių Karl Probst, kuris iki šiol yra laikomas vienu iš pagrindinių Jeep automobilio kūrėju. Jis turėjo paversti kompanijos idėjas į konkursui tinkamus brėžinius. Ir jis savo darbą atliko nepriekaištingai – pasakojama, kad brėžiniai buvo parengti vos per tris dienas, nors kai kurie šaltiniai teigia, kad tam pakako vos 18 valandų.
    Bantam konkursui pateikė brėžinius, sąmatą ir kitus reikalingus dokumentus, tuo tarpu Willys-Overland pateiktuose dokumentuose tebuvo numatomi terminai bei kaina. Pastaroji kompanija taip pat numatė daug didesnę visureigių kainą ir negalėjo laiku pristatyti prototipo, todėl sutartis buvo pasirašyta su American Bantam. Kompanija iškart ėmėsi darbo ir bandymų vietą Fort Holabird, Merilende, „Blitz Buggy“ prototipas pasiekė laiku – vos per 49 dienas nuo kontrakto pasirašymo liepos 25 d.

Bantam Blitz Buggy buvo pirmasis naujojo visureigio prototipas.

     Blitz Bagis buvo varomas 1,8 l. 45 AG Continental variklio iš šakinio krautuvo. Prototipe buvo sumontuota trijų pavarų Warner Gear dėžė bei Spicer paskirstymo dėžė ir ašys. Po kėbulu slėpėsi modifikuotas Bantam rėmas. Iš esmės, nepaisant keleto apvalių kontūrų, šis automobilis jau buvo labai panašus į garsųjį Jeep. Visgi, automobilis turėjo trūkumų, stipriai viršijo nurodytą svorio limitą. QMC sutiko tęsti bandymus ir užsakė dar 70 patobulintų Bantam visureigių, iš kurių 8 turėjo būti vairuojami visais ratais, nors tai vėliau ir nepasitvirtino.
    Atrodytų, pergalė ir didelis užsakymas buvo American Bantam kišenėje, tačiau konkursas JAV Armijos sprendimu buvo pratęstas, norint, kad dėl užsakymo konkuruotų bent kelios įmonės. Šiam sprendimui daug įtakos turėjo ir prasta Bantam finansinė padėtis bei nedideli gamybiniai pajėgumai – įmonėje dirbo vos 500 darbuotojų. Bantam brėžiniai buvo perduoti Willys-Overland ir Ford. Pastaroji kompanija nuo pat pradžių stebėjo konkursą, nors ir prisidėjo prie trijulės vėliausiai. „Blitz Buggy“ buvo bandomas nuo 1940 metų rugsėjo 27 iki spalio 16 dienos.
    Po keleto mėnesių prie patobulinto Bantam automobilio, tuomet jau vadinto BRC60, pagaliau prisidėjo Willys Quad ir Ford Pygmy prototipai. Visi šie automobiliai jau buvo labai arti legendinio Jeep visureigio išvaizdos ir techninių charakteristikų. Tuo metu jau buvo nutarta, kad planuoto neįtikėtinai mažo svorio pasiekti nepavyks, todėl visi prototipai buvo sunkesni. Sunkiausias – Willys Quad.
    Nors Willys Quad konstrukciniams sprendimams ir dizainui neišvengiamai didelę įtaką turėjo kompanijos gauti Batnam brėžiniai, galima sakyti, kad Willys-Overland sukūrė automobilio širdį. Kompanijai teko išgyventi sunkius laikus. Senamadiško dizainu ir netobulu varikliu pasižymintys Willys automobiliai nebuvo populiarūs, įmonė turėjo rimtų finansinių problemų. Jas bandyta išspręsti 1938 m. pasamdant inžinierių Delmar Gene Roos. Jis gerokai patobulino Willys naudotą keturių cilindrų variklį, suteikdamas jam daugiau galios ir patvarumo. Būtent Delmar Gene Roos iki šiol yra pateikiamas kaip pagrindinis legenio Jeep autorius. Galiausiai Go-Devil variklis tapo legendinio Jeep Willys širdimi, vadinta Go-Devil. Willys Quad taip pat turėjo Spicer ašis, tačiau diferencialai buvo ne centre, o arčiau keleivio pusės. Kėbulas taip pat buvo kiek kitoks nei Bantam, bet ne Willys naudai – visureigį bandę kariai teigė, kad jis yra nerangus ir tiesiog per sunkus.
    Ford kompanijos pasirodymas šiose varžybose yra apipintas įvairiomis legendomis ir dažnai pateikiamas, kaip kompanijos lobistų arba neaplenkiamos reputacijos pasiekimas. Ford prisijungė prie konkurso tik 1940-ųjų spalį, kuomet kariuomenės atstovai į Ford kreipėsi tiesiogiai. Pateiktas prototipas iš pirmo žvilgsnio tikrai neatrodė kaip technikos pasiekimų viršūnė. Ford Pygmy, oficialiai vadintas Truck 1/4-ton 4x4 Ford, buvo varomas Fordson Model N traktoriaus varikliu, kuris nebuvo nei naujas, nei labai geras. Tai tiesiog buvo vienintelis Ford tuo metu naudotas keturių cilindrų variklis. Dar daugiau – jis buvo sujungtas su tuo metu jau nebegaminto Ford Model A pavarų dėže. Teisybės dėlei būtina pasakyti, kad variklis buvo atnaujintas, turėjo daugiau galios (40 AG) nei tuomet, kai buvo naudojamas traktoriuje (30 AG). Visgi, Ford turėjo vieną kozirį – teigiama, kad Pygmy kėbulo konstrukcija ir bendras visureigio planas buvo geriausias visame konkurse. Vieno prototipo kėbulą Ford sukūrė pati, kitą patikėjo kompanijai „Budd“.

Ford Pygmy buvo bene labiausiai panašus į garsųjį Jeep.

    JAV kariuomenė 1941 m. balandį-gegužę visoms trims kompanijoms nurodė pagaminti po 1500 visureigių tolimesniems bandymams. Norėta pamatyti, kaip firmos susitvarko su serijinės gamybos sunkumais, kaip visureigiai veikia tikromis karo lauko sąlygomis. Varžovai pradėjo gaminti patobulintus prototipus – Bantam pradėjo gaminti BRC40, Ford gamino GP, Willys-Overland sugebėjo sumažinti savo mašinos svorį ir ją pervadino MA. Ford ir Bantam automobiliai buvo varomi apie 45 AG variklių, tuo tarpu Willys turėjo net 54 AG. Vėliau garsiojo variklio galia dar šiek tiek išaugo. Nors visi šie visureigiai buvo labai panašūs, nugalėtojas turėjo būti tik vienas.
    Tik Ford sugebėjo laiku pagaminti 1500 visureigių, kitos dvi kompanijos vėlavo. Pagaminti visureigiai buvo dislokuoti įvairiuose daliniuose ir buvo labai gerai vertinami. Didžiausias Willys MA privalumas buvo galingesnis variklis, Ford – kėbulas ir geresnės spyruoklės, Bantam pasižymėjo kiek geresniu vairo mechanizmu. Nuspręsta užsisakyti 16 tūkst. naujųjų mašinų, tačiau reikėjo išsirinkti vieną modelį ir tiekėją. Tokio sprendimo pagrindas – noras turėti standartizuotą techniką, nes tai palengvina detalių tiekimą bei visureigių remontą. Neišvengiamai, vienas iš svarbiausių veiksnių darant tokį sprendimą yra kaina: Willys pasiūlymas buvo 748,74 doleriai už vieną visureigį (kai kuriuose šaltiniuose minima ir visu 100 dolerių mažesnė kaina), Ford – 782,59 doleriai, Bantam – 788,32 doleriai. Visgi, Ford kariuomenėje turėjo didelį palaikymą ir pasitikėjimą. QMC buvo neabejojama, kad tokia didelė kompanija tikrai sugebės įvykdyti užsakymą ir tiekti tiek naujųjų visureigių, kiek reikės. Tačiau Willys variklis ir žemesnė kaina nugalėjo ir kompanija gavo užsakymą, nors MA dar reikėjo patobulinti.

Willys MA – konkurso nugalėtojas, nors šį tą dar reikėjo patobulinti

    Willys MA tapo MB, kuris iki šių dienų yra gerai žinomas ir atpažįstamas kaip legendinis Jeep. Teigiama, kad MA buvo pagerintas į Willys dizainą įterpiant kitų dviejų varžovų privalumus. Pavyzdžiui, visureigis iš Ford pasiėmė plokščią, platų variklio dangtį. Kitas įdomus pakeitimas – buvo panaikintas virš grotelių buvęs kompanijos pavadinimas, nes norėta, kad visureigis į akis krentančioje vietoje neturėtų pavadinimo. Kiti pagaminti prototipai taip pat buvo naudojami. Daug Ford GP ir Bantam BRC40 (kurių buvo pagaminta gerokai daugiau nei po 1500 vienetų) modelių iškeliavo į kitas šalis, nes JAV kariuomenė siekė turėti kiek įmanoma labiau standartizuotą techniką.
    1941 m. pabaigoje Willys-Overland pradėjo masinę MB gamybą. Laikas parodė, kad kompanija tikrai negalėjo susitvarkyti su augančiu visureigių poreikiu, todėl 1942 m. pradžioje Ford taip pat pradėjo gaminti šias mašinas. Jos buvo praktiškai visiškai identiškos, Ford gaminami visureigiai vadinti Ford GPW. Jie skyrėsi labai nedaug, nors kai kurios detalės gamintoją išduodavo. Pavyzdžiui, MB automobilio bazės priekyje montuojamas skersinis buvo vamzdžio formos, o GPW naudojamo skersinio profilis buvo U raidės formos.
    Apie visureigio vardą verta pakalbėti atskirai, tačiau MB ir GPW buvo tik kompanijų naudoti vardai, kariuomenei ši mašina buvo 1/4ton truck 4x4, kartais vartotas ir kodas, kuris buvo naudojamas užsakant detalėms – G-503. Dar daugiau – Jeep nebuvo laikomas automobiliu. Šiame straipsnyje Willys MB ir Ford GPW yra vadinami automobiliais, visureigiais, nes oficialusis lengvojo sunkvežimio statusas šiuo metu šiai mašinai tiesiog nebepritinka.

Jeep vardas
    Kaip jau minėta, oficialiai šis visureigis niekuomet nebuvo vadintas Jeep, jo tikrasis vardas – 1/4ton truck 4x4. Jie taip pat vadinti ir gamintojų suteiktais vardais – Willys MB ir Ford GPW. Tačiau bendras ir labiausiai paplitęs šio visureigio pavadinimas visuomet buvo Jeep.
    Iš tiesų, žodis Jeep buvo naudojamas dar prieš visureigio pasirodymą. Pirmojo Pasaulinio karo metais mechanikai taip vadino kiekvieną naują mašiną, kiek vėliau taip pradėta vadinti kariuomenės naujokus. Jau Antrojo Pasaulinio karo metu Jeep vardas prilipo Dodge half-ton 4×4 G505 WC sunkvežimui. Galiausiai, 1941 m. Willys-Overland vairuotojas-bandytojas Irwing Hausmann taip praminė Willys visureigio prototipą. Šis vardas seniai plito iš lūpų į lūpas, bet būtent Hausmann jį paminėjo duodamas interviu apie visureigį ir taip, galiausiai, 1941 m. vasarį jis buvo paviešintas Washington Daily News straipsnyje.
    Kartais pasakojama, kad žodis Jeep atsirado dėl angliško raidžių GP, reiškiančių General Purpose (Bendros Paskirties), tarimo. Visgi, Ford naudojo šį raidžių derinį dėl visai kitos prasmės ir pats žodis Jeep kariuomenėje buvo naudojamas dar prieš tai. Joe Frazer, tuometinis Willys-Overland prezidentas, netgi teigė, kad būtent jis pirmasis taip pavadino visureigį, tiesiog greitai tardamas raides GP. Ši teorija neigiama, nes vargu ar kariams būtų įstrigęs kažkur įmonės vadovo paminėtas vardas. Juolab, kad Jeep niekada neturėjo būti bendros paskirties – nuo pat pradžių jam buvo numatytas svarbus vaidmuo.
    Egzistuoja dar viena įdomi ir tikėtina versija. Tuo metu populiariuose komiksuose apie jūreivį Popajų (Popeye) pasirodė naujas personažas – Eugene the Jeep, kuris buvo judrus ir gyveno džiunglėse.
    Kartais kariai vadino šį visureigį ir kitaip. Pavyzdžiui, „Son of a Jeep“ (ang. „Jeep sūnus“) su analogija į didesnį anksčiau minėtą sunkvežimį, ar Peep. Didžiojoje Britanijoje Willys MB ir Ford GPW buvo vadinti „Blitz Buggy“. Kad ir kokia šio vardo kilmė, jis prilipo prie naujo visureigio. Kariai netgi naudojo žodį „jeepable“ apibūdinti vietovę, kurią galima įveikti Jeep visureigiu.
    Po karo Jeep vardas buvo toks populiarus, kad jo norėjo ir Bantam, ir Willys, ir Ford. Visgi, vardas liko Willys rankose ir tapo prekės ženklu, žinomu iki šių dienų. Daug kur, įskaitant ir mūsų kraštą, ir šiandien gatvėje pamatytas visureigis pavadinamas džipu, nepriklausomai nuo tikrosios jo markės.


    Antrojo Pasaulinio karo metais, Willys-Overland pagamino daugiau nei 363 tūkst. Jeep visureigių, Ford pridėjo dar 280 tūkst. Bantam neliko visiškai nuošalyje ir gavo užsakymą gaminti priekabas. Nors tai buvo kompanija, kuri, regis, įdėjo daugiausia pastangų, kad laimėtų konkursą gaminti visureigį, jai išlikti padėjo tik Jeep skirtų MBT priekabų gamyba. Karo metu jų pagaminta daugiau nei 73 tūkst.

Jeep visureigio galas – dažniausiai čia buvo tvirtinamas atsarginis ratas bei degalų kanistras. Istorinės, karinės technikos muziejaus nuotrauka

    Jeep Willys MB/ Ford GPW yra išties įdomi mašina ne tik savo atsiradimo istorija, bet ir techniniais sprendimais.


Techninė Jeep pusė

    Dėl itin platau Jeep paplitimo šio visureigio techninės charakteristikos yra labai gerai žinomos. Daug jų išliko iki šių dienų ir yra laikomi muziejuose ar privačiose kolekcijose. Tačiau kalbant apie technines Jeep charakteristikas galima remtis ir pirminiais šaltiniais – internete nesunku surasti Jeep Willys MB/ Ford GPW naudotojo vadovą, kuris išsamiai aiškina, kaip pasirūpinti šiuo automobiliu, kokios yra jo galimybės ir t. t. Todėl šis skyrius yra daugiausia paremtas šiuo leidiniu.

Jeep turėjo valytuvus, tačiau juos teko judinti ranka. Istorinės, karinės technikos muziejaus nuotrauka

    Iš tikrųjų, šis naudotojo vadovas yra itin išsamus, aprašomos net smulkiausios automobilio detalės. Nors tokiam trumpam straipsniui tokios gilios mechaninės Jeep pusės analizės nereikia, galima tik įsivaizduoti, koks naudingas šis dokumentas yra tiems, kurie šias mašinas restauruoja. Pagrindiniai skaičiai pateikiami lentelėje, bet kai kurias legendinio visureigio detales būtina aprašyti išsamiau.

Willys MB/ Ford GPW techniniai duomenys

Gamybos metai 1941-1945
Ekipažas 5 žmonės
Variklis Willys Go-Devil, 2,2 l, 4 cilindrų, 54 AG prie 4000 apsisukimų per min.
Transmisija 3 pavaros į priekį, viena atgal,
palėtintas režimas, galiniai arba visi varomi ratai
Greitis 105 km/h keliu
53 km/h raižyta vietove
Apsisukimo spindulys 5,3 m
Didžiausias tempiamas svoris 875,4 kg
Degalų bako talpa 56,8 l
Išmatavimai Svoris – 1 113
Aukštis – 1,77 m (nulenkus priekinį stiklą – 1,32 m)
Plotis – 1,57 m
Ilgis – 3,36 m
Prošvaista – 22,23 cm
Padangos – 16x6 colių

    Vienas tokių ypatingo dėmesio reikalaujančių elementų yra variklis. Go-Devil variklis iš esmės buvo didžiausias Willys-Overland koziris varžantis dėl kontrakto. Tai – karbiuratorinis 2,2 litro 4 cilindrų variklis, aušinamas skysčiu. Palyginimui, beveik 400 kg. lengvesnis Volkswagen Kübelwagen buvo varomas 1-1,1 l. oru aušinamo variklio. Kita vertus, Jeep buvo varomas visais ratais, todėl tam reikėjo daugiau galios. Būtina pasakyti, kad visi palyginimai tarp Willys MB/Ford GPW ir Kübelwagen pateikiami tik įdomumo dėlei. Visureigiai buvo labai skirtingi ir paliko savo pėdsaką Antrojo Pasaulinio karo istorijoje ir automobilių kultūroje.

Go-Devil variklis buvo viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl Willys-Overland laimėjo konkursą. Istorinės, karinės technikos muziejaus nuotrauka

    Jeep Go-Devil variklis buvo sujungtas su trijų pavarų (plius vienos atbulinės pavaros) dėže, buvo įrengta palėtinimo funkcija bekelei. Maksimalus visureigio greitis – 105 km/h. Automobilis vidutiniškai sunaudojo apie 14 l. degalų 100 km. nuvažiuoti. Žinoma, didžiausius savo talentus Jeep demonstravo bekelėje.

Jeep bekelėje neturėjo sau lygių. Sukibimui padidinti kartais ant ratų būdavo uždedamos grandinės.

    Įjungus palėtinimą visureigis galėjo važiuoti 53 km/h greičiu, įkopti net į 60% įkalnę ir perbristi apie 53 cm. gylio brastą. Visgi, vandenyje geriau jautėsi Jeep giminaitis Ford GPA. Jeep turėjo 22,23 cm. prošvaistą, kuri šiuolaikiniams visureigiams keltų šypseną. Palyginimui, Kübelwagen prošvaista siekė net 28 cm., daugiausia dėl naudotų portalinių ašių, kurios buvo įrengtos aukščiau nei ratų centras. Jeep turėjo gana trumpą nosį – priekinė ašis buvo arti automobilio priekio, todėl įvažos kampas priekyje buvo 450. Gale šis rodiklis siekė vos 350 ir šie skaičiai taip pat gerokai prastesni nei Kübelwagen, kuris pasižymėjo 600 įvažos kampu priekyje ir 380 gale. Jeep važiuoklė buvo labai paprasta – lingės ir priklausoma pakaba. Regis, prižiūrėti Jeep nebuvo labai sudėtinga, ypač lyginant su kita tuo metu naudota karine technika. Kita vertus, naudotojo vadove variklio užkūrimo procedūra užima net 10 punktų, o kas 1000 pravažiuotų mylių reikėjo sutepti tikrai nemažai taškų.

Willys MB/Ford GPW buvo transportuojamas itin kompaktiškoje dėžėje.

    Jeep salonas buvo kuriamas prieš technologijoms ir elektronikai įsigalint automobilių ir karinėje pramonėse, todėl jis išties yra labai paprastas. Pedalai išdėstyti taip, kaip atrodytų ir šiuolaikiniame automobilyje. Už didelio vairo, su garso signalo mygtuku viduryje, buvo montuojamas spidometras, kuro lygio indikatorius, tepalo slėgio matuoklis, droselio sklendė ir degimo jungiklis, o šviesų valdymo svirtelės buvo išdėstytos visai šalia, kairėje vairuotojo pusėje. Čia buvo ir vienintelis šoninis automobilio veidrodėlis. Dešinėje pusėje, visai šalia vairo, įrengti temperatūros matuoklis bei ampermetras. Šalia vairuotojo kojų, ant grindų kairėje pusėje buvo ir gesintuvas, o užvedimo mygtukas buvo automobilio centre, taip pat valdomas koja. Čia pat buvo ir rankenėlės Jeep visų ratų pavarai valdyti. Viena svirtis leido įjungti palėtinimą, o kita – pasirinkti tarp dviejų ar keturių varomų ratų. Po sėdynėmis buvo įrengtas degalų bakas. Norėdamas jį užpildyti, vairuotojas turėjo išlipti ir pakelti savo sėdynę.

Ford GPA
    Plaukiantis visureigis arba važiuojantis laivas yra išties keista, bet neabejotinai naudinga idėja. Tokių amfibijų Antrojo Pasaulinio karo metais buvo ne viena. JAV turėjo GM DUKW-353, kurio pirminė paskirtis buvo nuvežti krovinius iš laivų netoli kranto iki bazių sausumoje. Mintis sukurti lengvą amfibiją gimė dar 1941 m., kuomet šis projektas buvo patikėtas Ford kompanijai. Daug mechaninių sprendimų buvo paimta iš Ford GPW, bet rėmas ir korpusas buvo visiškai nauji. 1942 m. vasario 18 d. pilnai veikianti Jeep amfibija jau buvo demonstruojama kariuomenės vadams. Plaukiantis Jeep buvo vadinamas Seep. Tai buvo žodžių žaismas, Sea (ang. „jūra“) ir Jeep junginys, bet anglų kalboje taip pat reiškė „sunktis“, nes jis turėjo rimtų sandarumo problemų. Buvo patariama vandenį pumpuojantį siurblį triume visuomet laikyti įjungtą. Seep galėjo plaukti 10 mazgų greičiu. Gale buvo sumontuotas sraigtas bei vairo mechanizmas – vandenyje GPA buvo valdomas įprastu visureigio vairu. Salonas ir priekinis stiklas išduodavo giminystės ryšius su Jeep, tačiau buvo ir svarbių pakeitimų – sėdynės galėjo būti panaudotos kaip gelbėjimosi liemenės.

    Teigiama, kad Ford GPA turėjo privalumų, neblogai pasirodė per išsilaipinimą Sicilijoje 1943 m. rugsėjį. Visgi, Ford GPA nebuvo labai naudingas, nes negalėjo gabenti sunkių krovinių, jame tilpo vos 5 žmonės. Dar daugiau – ilgesnis ir didesnis kėbulas ribojo pravažumą. Netgi pasakojama, kad Ford GPA dažnai įstrigdavo sekliuose vandenyse, kur įprasti Jeep visureigiai pravažiuodavo be didesnių problemų. Gamyba buvo nutraukta 1943 kovą, iš viso mažiau buvo pagamintos mažiau nei 13 tūkst. Jeep amfibijų. Po karo entuziastai surengė kelias neįtikėtinas keliones. Pavyzdžiui, Ben Carlin 8 metus keliavo aplink pasaulį – 17 780 km. buvo įveikta vandeniu ir 62 744 km. sausuma.
    Kadangi kariai per daug nesižavėjau Ford GPA, daug jų Antrojo Pasaulinio karo metais pagal lendlizo susitarimą atiteko Sovietų Sąjungai. Šioje šalyje buvo įžvelgiamas didelis amfibijos potencialas ir taip 1952 m. GAZ-69 pagrindu pradėta masinė GAZ-46 MAV gamyba.


    Priekinį stiklą buvo galima atidaryti, nors Jeep pasižymėjo atvira kabina, todėl gryno oro pakako. Jį taip pat buvo galima visiškai nulenkti, norint visureigį transportuoti. Buvo ir valytuvai, judinami ranka. Keleivio pusėje buvo sumontuotos tik kelios lentelės su įspėjimais bei instrukcijomis, tačiau vėliau už jų buvo įrengtas ir mums įprastas pirštinių skyrelis, kuriame buvo laikomas techninis naudotojo vadovas. Galiausiai, visai prie stiklo buvo speciali vieta ginklui.
    Gale, priklausomai nuo versijos, buvo įrengta vientisa sėdynė dviem arba, susispaudžiant, trims keleiviams, ginklai ar kiti prietaisai. Jeep įprastai visuomet turėdavo įrankių dėžę ir įvairių atsarginių detalių. Tarp daiktų, kurie nuolat būdavo vežiojami ant automobilio kėbulo, buvo ir kastuvas, kirvis, virvė, gale visuomet buvo atsarginis ratas su padanga bei degalų kanistras. Jeep galėjo būti montuojamas brezentinis stogas, tačiau kariai dažniausiai važinėjo be jo.
    Jeep pasižymėjo labai kampuota forma ir žemu siluetu. To priežastis – transportavimas. Dar kuriant ir tobulinant šį visureigį buvo numatyta, kad jį teks dislokuoti kitose šalyse, todėl buvo labai svarbu, kad transportuojant jis užimtų kiek įmanoma mažiau vietos. Ir iš tiesų, transportavimo dėžės tūris siekė vos 9373 litrus. Kad dėžė būtų kuo mažesnė, ratai buvo nuimami ir sudedami į automobilio vidų. Galiausiai, verta paminėti ir bene ryškiausią Jeep skiriamąjį bruožą – groteles. Iš pradžių Willys-Overland gamino kiek sudėtingesnes, suvirintų strypelių groteles, tačiau jau 1942 m. pavasarį buvo pradėtos naudoti štampuotos grotelės, kurias sugalvojo Ford. Šiose legendinėse grotelėse yra 9 angos, tačiau po karo pasirodžiusiuose civiliams gyventojams skirtuose Jeep jų skaičius buvo sumažintas iki 7 – taip nutiko dėl didesnių lempų. Kita vertus, kadangi pokario Jeep versijas gamino Willys, teigiama, kad kompanija norėjo išvengti konfrontacijos su Ford, kuri pirma pradėjo naudoti devynių angų groteles. Buvo pagaminti tik kiek daugiau nei 25 tūkst. visureigių su virintomis grotelėmis, todėl šiandien tai – itin retas eksponatas.

Prižiūrėti Jeep visureigius nebuvo sunku, jie buvo gana patvarūs ir paprasti.

    Jeep neišvengiamai turėjo itin daug versijų, visų jų išvardinti turbūt nepavyktų. Greičiausiai pati sėkmingiausia neįprasta Jeep versija – Ford GPA. Tai – Jeep amfibija, savo idėja panaši į Volkswagen Schwimmwagen. Apie ją verta pakalbėti atskirai, tačiau būta ir kitų įdomių bandymų. Jungtinių Valstijų Armija vis tiek norėjo labai lengvo visureigio, todėl 1942 m. skelbė konkursą tokios mašinos sukūrimui. Tarp pasiūlymų buvo matyti aiškus noras kopijuoti garsiojo Jeep dizainą, tačiau, kiek vėliau, Willys-Overland pasiūlė ir kardinalesnių idėjų. Pavyzdžiui, Jeeplet, kuris buvo varomas viduryje sumontuotu Harley Davidson varikliu. Nors ši mašina išties buvo lengva, ji buvo labai nepraktiška. Buvo nuspręsta idėją pakreipti kiek kita linkme ir kurti krovinius vežančią platformą. Nors prototipas pasirodė karo pabaigoje, jis buvo vystomas toliau ir galiausiai įgavo 1951 m. Willys M274 Mechanical Mule formą. Būta ir kiek modifikuotų Jeep, kurie buvo dislokuojami sklandytuvais – tokie buvo naudojami ir garsiųjų D-Day operacijų metu. Kitos Jeep versijos buvo ginkluotos kulkosvaidžiais, raketų paleidimo įrenginiais, nedideliais pabūklais arba buvo skirtos radijo komunikacijai palaikyti, evakuoti sužeistuosius ir t. t. Keletas versijų turėjo šarvus ar vikšrus. Skirtingų versijų būta tikrai daug ir apie visas pakalbėti nėra šio straipsnio tikslas.

Sunkiai ginkluotas Jeep – būta daug įvairių šio visureigio versijų, kai kurios jos buvo daug radikalesnės už šią.

    Tikriausiai tiek galima trumpai pasakyti apie techninę Jeep pusę. Tai buvo lengvas ir manevringas visureigis, kuris įrodė savo patvarumą ir universalumą karo išbandymuose. Dar daugiau – jį mėgo kareiviai, o po karo pamėgo ir civiliai gyventojai. Tačiau apie Jeep kelią Antrojo Pasaulinio karo išbandymuose verta pakalbėti išsamiau.


Jeep dislokavimas ir patobulinimai

    Aprašyti tokios masiškai naudotos mašinos panaudojimą kare nėra viena iš lengviausių užduočių. Kaip minėta anksčiau, būta labai daug įvairių Jeep versijų ir visos jos turėjo skirtingas paskirtis. Tačiau keletą bendrų Jeep panaudojimo kare bruožų galima paminėti.

Jeep vidus buvo itin paprastas – valdyti šią mašiną nebuvo per daug sudėtinga. Istorinės, karinės technikos muziejaus nuotrauka

    Willys MB/ Ford GPW vykdė itin platų užduočių spektrą. Visgi, greičiausiai pagrindinė Jeep užduotis buvo tiesiog susisiekimas. Jeep buvo atviras, todėl priešakinėse gretose jo panaudojimas buvo gana komplikuotas. Tačiau logistinėse operacijose Jeep dalyvavo pilna jėga ir išties įrodė savo vertę. Pavyzdžiui, per sudėtingą persikėlimą per Garigliano upę, Jeep su specialiomis priekabomis nuolat tiekė amuniciją. Teigiama, kad per laikotarpį nuo 1943 m. birželio 17 d. iki 1944 m. vasario 9 d., Jeep su priekabomis pergabeno 10-12 tūkst. 25 svarų sviedinių.

Jeep vairavimas
    Pažvelgus į Willys MB/Ford GPW gali pasirodyti, kad valdyti šią mašiną yra gana paprasta. Ir iš tikrųjų, žinant keletą subtilybių, vairuoti Jeep nėra labai sudėtinga. 1944 m. naudotojo vadove užkūrimo procedūra aprašoma vos dešimtyje punktų. Žinoma, prieš tai reikėtų patikrinti automobilį, įsitikinti, kad svarbiausi jo komponentai nėra pažeisti, gesintuvas yra tvarkingas ir paruoštas naudoti, įrankiai ir kiti daiktai saugiai pritvirtinti ir t. t. Jeep užvedimo procedūra gana paprasta:

1. Įjungiama laisva pavara
2. Patraukiamas rankinis akseleratorius – reikia patraukti apie vieną colį.
3. Jei variklis šaltas, patraukiama droselinė sklendė.
4. Įjungiamas degimas
5. Nuspaudžiamas sankabos pedalas
6. Pagaliau nuspaudžiamas užvedimo mygtukas. Vos variklis užsiveda, mygtuką būtina atleisti.
7. Sureguliuojama droselinė sklendė ir rankinis akseleratorius, kad variklis dirbtų optimaliais apsisukimais – apie 600 apsisukimų per minutę.
8. Patikrinamas tepalo slėgis – rodyklė turi būti bent ties 10.
9. Patikrinamas ampermetras ir kuro matuoklė. Matuoklė gali meluoti, todėl kuro kiekis tikrinamas ir pažiūrint į baką – pakėlus vairuotojo sėdynę ir atsukus dangtelį.
10. Po kelių minučių patikrinama temperatūros matuoklė – turi būti 160-185 laipsnių pagal Farenheitą.

    Jei lauke šalta, procedūra kiek kitokia. Po to seka kita procedūra, kad automobilis pajudėtų iš vietos: pagal aplinkybes įjungiamos šviesos, pavarų perdavimo dėžėje pasirenkamos aukštos pavaros, atjungiama priekinė ašis, įjungiama pirma pavara, išjungiamas stovėjimo stabdis ir galima važiuoti. Iš esmės, nuo šios vietos Jeep valdymas primina šiuolaikinius automobilius. Išskyrus tai, kad pirmoji pavara yra ten, kur įprastai šiuolaikinėse mašinose būna antroji (įjungiama patraukiant svirtį į kairę ir atgal), antroji – dešiniame viršutiniame kampe, o trečioji – dešinėje gale. Pasakojama, kad tai iš pradžių britams kėlė didelių rūpesčių, nes teko atsiminti ne tik neįprastą pavarų konfigūraciją, bet ir vairuoti iš neįprastos vietos automobilyje.


    Kitas įdomus Jeep panaudojimas buvo sužeistųjų evakavimas su prie kėbulo pritvirtintais neštuvais. Specialiai tam buvo sukurti laikikliai, tačiau neretai tam buvo naudojamas ir įprastas plokščias variklio dangtis – kariai prisimena, kad sužeistąjį dažnai labai stipriai kratydavo. Ypač praversdavo keturių ratų pavara, palėtintas režimas. Kartais ant ratų dar būdavo dedamos grandinės, kurios dar kiek pagerindavo Jeep pravažumą.
    JAV karių priešai matė vieną Jeep silpnąją vietą – atvirą kėbulą. Kadangi mūšiai įprastai vykdavo kiek atokiau nuo Jeep veikimo zonos ir sunaikinti visureigio tiesiogiai nebuvo įmanoma, pašalinti visureigiu važiuojantiems kariams buvo pasitelkti lynai. Vermachto kariai juos ištempdavo tokiame aukštyje, kad Jeep kėbulas tilptų po apačia, o lynas kliudytų jame sėdinčius karius. Tai kėlė problemų, todėl Jeep priekyje pradėtas montuoti paprastas įtaisas – strypas, kuris nutraukdavo tokius lynus.

Jeep su lynams nutraukti skirtu įrenginiu demonstruoja savo pravažumą Hiurtgeno girioje.

    Būtina pasakyti, kad Jeep keitėsi nuo pat jo atsiradimo iki karo pabaigos. Nuolat buvo diegiami įvairūs patobulinimai: aukščiau sumontuotas priekinis stiklas, kiek pakeista rėmo konstrukcija, vairo spalva, įrengtas pirštinių skyrelis ir t. t. Būta bandymų sumažinti Jeep reikalingą metalo kiekį kėbulą gaminant iš medžio, bet prototipai pasirodė esantys sunkūs ir nepatvarūs. Ford savo gamybos dalį paskirstė šešioms gamykloms, nes Jeep poreikis tikrai buvo didelis. Iš dalies taip buvo ir dėl to, kad daug visureigių iškeliavo ir į kitas valstybes.
     Jeep pakeitė daugybę prieš tai naudotų lengvų transporto priemonių: motociklų su ir be priekabų, lengvųjų civilinių automobilių ir t. t. Dėl to jų poreikis buvo didžiulis, ypač turint omenyje, kokios naudingos buvo šios mašinos. 1943 m. kiekvienai JAV pėstininkų divizijai buvo skirta po 612 Jeep visureigių, šarvuotosioms divizijoms – po 449. Iš pradžių buvo manoma, kad kiekvienam pėstininkų pulkui turėtų būti skiriama po 36 Jeep visureigius, bet 1944 m. šis skaičius išaugo iki 149. Atrodė, kad jų niekada nebus užtektinai, nes jie buvo tokie universalūs. Jais buvo naudotasi susisiekimui, pervežti nesunkius ginkluotės vienetus, radijo įrangą, sužeistuosius ir t. t. Neišvengiamai, ši mašina turėjo atsidurti ir svečių šalių pajėgų sudėtyje.

Kariai mėgo Jeep. Jis buvo labai praktiškas ir paprastas, todėl greitai užsitarnavo jį naudojusių žmonių pasitikėjimą.

    Dar pačioje Jeep eros pradžioje kelios šalys, pavyzdžiui, Kanada ir Didžioji Britanija, iš gamintojų įsigijo įvairių šių visureigių modifikacijų. Vėliau daug šių mašinų nukeliavo į kitas šalis pagal lendlizo susitarimą. Tūkstančiai jų nusėdo Didžiojoje Britanijoje, Sovietų Sąjungoje, Kanadoje, Prancūzijoje, Kinijoje, Lotynų Amerikoje bei kitose šalyse. Kiek mažiau paklausios buvo plaukiančios Jeep versijos, tačiau ir jų keletas tūkstančių pateko į kitų kariuomenių sudėtis. Teigiama, kad Jeep padarė didelę įtaką automobilių pramonei ir ypač kultūrai būtent dėl tokio geografinio paplitimo. Pavyzdžiui, po karo nemažai šių mašinų pateko į civilių gyventojų rankas, todėl pradėti rengti bekelės žygiai.
    Sunku įvertinti Jeep vertę Antrojo Pasaulinio karo metu. Visureigis nekariavo priešakinėse gretose ir daugiausia buvo naudojamas susisiekimui bei žvalgybai. Pavyzdžiui, kuomet reikėjo iš vieno dalinio stovyklos nuvažiuoti į kitą, nebuvo tinkamesnės transporto priemonės. Jis suteikė itin reikalingo mobilumo, kurio reikalavo greitai besikeičianti Antrojo Pasaulinio karo karyba. Jis taip pat tapo svarbiu simboliu ir giliai įstrigo civilių atmintyje – amerikiečių kariai, važiuojantys Jeep visureigiais visuomet atrodė labai savimi pasitikintys. Ernie Pyle, JAV karo korespondentas apie Šiaurės Afrikos kampaniją rašė: „Jeep – gerasis Dieve, nemanau, kad būtume šioje kampanijoje pasiekę pergalę be Jeep“. Daug žmonių manė, kad būtent Jeep buvo pergalės Antrajame Pasauliniame kare priežastis.


Jeep istorija karui pasibaigus

    Iš karto po karo Jeep pateko į civilių gyventojų rankas – armijai tiek daug jų tiesiog nebereikėjo. Willys MB/Ford GPW pasižymėjo geru pravažumu ir įstrigo žmonių atmintyse kaip visureigiai laimėję Antrą Pasaulinį karą. Kai kuriuose kraštuose Jeep buvo modifikuojami, kad tenkintų civilių gyventojų poreikius. Pavyzdžiui, Filipinuose žmonės jiems pritaisydavo paprastus skardinius stogus, slepiančius nuo saulės ir lietaus. Neišvengiamai, toks Jeep populiarumas skatino Willys sukurti ir specialiai civiliams gyventojams skirtą versiją.

Jeep Antarktidoje operacijos „Highjump“ metu 1947 m. Visureigį buvo lengva modifikuoti, pritaikyti prie įvairių sąlygų.

    Beveik iš karto po karo automobilių rinkoje pasirodė pirmasis masinės gamybos civiliams gyventojams skirtas keturiais ratais varomas automobilis – Willys CJ. Tai buvo ne kas kita, kaip Civilinis Jeep su labai nedideliais pakeitimais – buvo sumontuotos didesnės lempos, patogesnės sėdynės, chromo apdaila, bagažinės durelės bei dar keletas smulkių patobulinimų. Jeep vardas tapo prekės ženklu, po ginčų atitekusiu Willys kompanijai.
    Iš pradžių CJ modeliai buvo daugiausia skirti naudojimui ūkiuose, atokiuose, sunkiai pasiekiamose vietovėse, kur visų varomų ratų pavara labai pravertė, o įprastų patogumų ir įrangos trūkumas nebuvo didelė kliūtis. Tačiau greitai Jeep susidomėjo automobilių entuziastai, norėję juo išsiskirti ir miestuose, todėl CJ buvo nuolat tobulinamas. Iš viso buvo net 10 CJ kartų, nors kelios jos neperžengė eksperimentinės stadijos. 1986 m. CJ pakeitė Wrangler – daug patogesnis ir modernesnis Jeep variantas, jau turėjęs daug šiuolaikiniams automobiliams būdingų bruožų – šis automobilis (beje, gaminamas iki šiol) netgi turėjo dureles.

CJ-7. Daug šių civiliams gyventojams skirtų Jeep iš karto būdavo modifikuojami, siekiant dar labiau pagerinti pravažumą ir suteikti išskirtinę išvaizdą.

    Svarbu paminėti, kad Jeep jau 1946 metais savo gamoje turėjo ir antrąjį modelį – Willys Jeep Station Wagon. Tai buvo didesnė, praktiškesnė Jeep versija, turinti uždarą kėbulą. Šis modelis buvo itin sėkmingas, Willys pagamino daugiau nei 300 tūkst. Jeep Station Wagon. 1963 m. jį pakeitė Jeep Wagoneer, kuris iki šiol laikomas pirmuoju prabangiu visureigiu pasaulyje, nors šio titulo nori ir Land Rover. 1974 m. pasirodė kiek patobulinta Wagoneer versija, vadinama Cherokee, nors ir Wagoneer buvo gaminamas toliau, kol 1992 m. jį galutinai pakeitė Jeep Grand Cherokee. Apibendrinant galima pasakyti, kad Jeep vardas išpopuliarino visureigius ir didžiąja dalimi prisidėjo prie tokios plačios visureigių pasiūlos, kokią turime dabar.
    1950 metais pradėtas gaminti pirmasis karinis pokario Jeep – M38. Jis buvo nuolat tobulinamas, keitėsi kartos – po M38 sekė M38A1, po to – M151. Jeep dalyvavo Korėjos ir Vietnamo karuose, buvo plačiai naudojami ir kitų šalių karinėse pajėgose. Galiausiai, JAV Armija pakeitė požiūrį į savo karinių visureigių paskirtį, todėl Jeep 9-ąjame dešimtmetyje galutinai išstūmė daug didesnis ir sunkesnis HMMWV (Humvee).

Willys M38A1 išsaugojo pagrindinius legendinio Jeep bruožus, bet buvo kiek apvalesnių formų. Šis eksponuojamas Kauno geležinkelio stotyje.

    Būtina paminėti, kad Jeep MB ir po jo sekę modeliai buvo gaminti ir už JAV ribų. Pavyzdžiui, Prancūzijoje labai ilgą laiką buvo gaminamas Hotchkiss M201. Jis nedaug skyrėsi nuo senojo MB, nors būta smulkių pakeitimų. Kitaip būti ir negalėjo, turint omenyje, kad paskutiniai M201 tarnybą Prancūzijos kariuomenėje baigė 2000 m. Mahindra Indijoje bei Mitsubishi Japonijoje taip pat ilgą laiką pagal licenciją gamino į Jeep panašius automobilius.
    Jeep niekada nebuvo nepriklausomas automobilių gamintojas. Tai buvo tik iš rankų į rankas keliaujantis prekės ženklas. Ilgą laiką priklausęs Willys, 1953 m. Jeep vardas kartu su visa Willys kompanija pateko į Kaiser Motors rankas. Kaiser Motors po dešimt metų buvo pervadintas į Kaiser-Jeep. 1970 m. American Motors Corporation nupirko Jeep vardą ir teises į gamybą. Ilgą laiką sekėsi neblogai. 1987 m. American Motors Corporation buvo nupirkta Chrysler Corporation, kuri 1998 m. susijungė su Daimler-Benz. Korporacija pavadinta DaimlerChrysler. Dar po kiek laiko, 2007 metais, Chrysler ir Jeep atiteko Chrysler Group, 2014 m. pervadintai FCA US. Dabar Jeep yra Fiat Chrysler Automobiles korporacijos dalis. Šiuo metu Jeep gamoje yra 8 modeliai, tarp jų ir tiesioginis Antrojo Pasaulinio karo laikų Jeep palikuonis Wrangler.
    Pokario Jeep istorija tikrai buvo sudėtinga. Tačiau dabar gamintojui sekasi neblogai ir Jeep vardas turėtų dar ilgai nedingti iš gatvių visame pasaulyje.

Žvelgiant į šių dienų Jeep modelių gamą sunku įsivaizduoti, kad šios markės pradininkas – mažas Antrojo Pasaulinio karo visureigis


Apibendrinimas

    Willys MB/Ford GPW visureigis neabejotinai pateko į istoriją ir įgavo legendos statusą. Daugelis žmonių atpažįsta šią transporto priemonę, o tai pasakyti galima tikrai ne apie kiekvieną Antrojo Pasaulinio karo technikos vienetą. Jeep visureigis tapo vienu ryškiausių Antrojo Pasaulinio karo simbolių ir davė pradžią Jeep prekiniam ženklui, taip visiems laikams įsitvirtindamas ir automobilių kultūros istorijoje. Šiais laikais ši mašina techniniu požiūriu gali pasirodyti primityvi, tačiau savo tarnybos dienomis Jeep buvo stiprus ir patikimas – būtent tai, ko reikėjo Antrojo Pasaulinio karo laukuose.
    Straipsnio autorius tikisi, kad, nepaisant Jeep statuso ir už jį didesnės legendos, skaitytojai sužinojo šį tą naujo.

1942 m. Jeep visureigis Istorinės, karinės technikos muziejaus ekspozicijoje


Naudota literatūra ir informacijos šaltiniai:
1. The Jeep: The Complete History of an American Icon, Key Publishing.
2. Jeeps 1941-45, Osprey Publishing, Steven J Zaloga, 2005.
3. Fubar: soldier slang of World War II, Osprey Publishing, Gordon L Rottman, 2009.
4. World War II Allied vehicles, The Crowood Press, Jan Suermondt, 2001.
5. World War Two military vehicles: transport and halftracks, Osprey Publishing, G. N. Georgano, 1994.
6. 1/4 – ton 4x4 truck (Willys-Overland model MB and Ford model GPW) technical manual, War Department, 1944.
7. Encyclopedia of Weapons of WWII, Orbis Publishing Ltd, 1998.
8. Willys MB, Vikipedija.
9. Jeep, Vikipedija.
10. Ford GPA, Vikipedija.
11. Willys Jeep 1945-1953, Classic Car History.

Komentarai
Freelancer Rgs 20 : 20:37
Komentarai: 2

Prisiregistruota: Lie 30 : 16:39
Super!
 10.0

Vieta: Vilnius
Bombs away. Have a nice day

empirio Rgs 20 : 21:45
Komentarai: 51

Prisiregistruota: Vas 21 : 10:51
7. Sureguliuojama droselinė sklendė ir rankinis akseleratorius, kas variklis dirbtų optimaliais apsisukimais – apie 600 apsisukimų per minutę.
Įdomus straipsnis.

Vieta: Kaunas

Mazgas Rgs 20 : 21:57
Komentarai: 225

Klaida pataisyta, ačiū už pastebėjimą.


Vieta: Didkiemis/ Kaunas
frazė- gyvenimas yra gražus- nepaguodžia kario su nutrauktomis galūnėmis

eppanzer Spa 04 : 22:37
Komentarai: 262

Prisiregistruota: Kov 20 : 11:20
O, čia jau pusė knygelės, nebe straipsnis. Puikiai (vertinimas su rinkimais nesusijęs )
 10.0

Vieta: Lietuva
Drąsus generolas, valia jo plieninė,
tik armija, gaila, visa alavinė
[nuoroda]

eppanzer Spa 04 : 22:38
Komentarai: 262

Prisiregistruota: Kov 20 : 11:20
Nereali mašina. Jeigu reikėtų išrinkti pačią pačią, būtų Nr. 1.
 10.0

Vieta: Lietuva
Drąsus generolas, valia jo plieninė,
tik armija, gaila, visa alavinė
[nuoroda]

Mazgas Spa 05 : 00:29
Komentarai: 225

Knygelė kada nors po daug metų. Ačiū už įvertinimą!


Vieta: Didkiemis/ Kaunas
frazė- gyvenimas yra gražus- nepaguodžia kario su nutrauktomis galūnėmis

Lattras Lap 19 : 11:59
Komentarai: 91

Prisiregistruota: Geg 23 : 05:07
Kai braidziojau po netvarkomus post tarybines Lietuvos ziemos kelius svajojau tureti butent toki automobili, nes dabar pasaipiai vadinamos "bulkos" ir "silkes" (Audi 80 ir 100) atrode ant sviezio sniego net blogiau nei karves ant ledo.
Gi patekes i JAV nuomuone pakeiciau 180 laipsniu.Niujorko apylinkese nuo asfalto labai sunku nuvaziuoti.Stengtis reikia Willys MB pamatyti neteko.Kolekcines masinas islaikyti JAV malonumas turtuoliui galinciam lengva ranka isleisti $1-2-3 tukst. ranku darbo lengvam tos masinos remontui.Daliu jai negausi. Su Jeep Wrangler vazinejo kolega.Toks jaunas vyrukas turintis bzyka kariniams dzipams.
Kainuoja nenauja tokia masina $4-7 tukst. taciau perdem nepraktiska net ir fermerio ukyje.Benzo ryja daug, todel tetinkama vasara mergas mazam miestelyj pavezint(Niujorke is atviro kebulo valkatos ka nors nusuktu, nakti gatvej nepaliksi) ir pries zmones pasipuikuot.Toliau vaziuoti nepatogi ir daug benzino naudoja.
Vienzo issigaravo svajone, nors meile daugiafunkciniams automobiliams pasiliko.
Butis apsprendzia samone

Vieta: Augsburgas, VokietijaJūs turite būti prisijungęs kad pateikti pastabas šioje svetainėje, prašome prisijungti, arba, jei nesate registruotas spustelėkite čia prisijungti

Apklausa


Ar lankotės mūsų svetainės "Facebook" paskyroje ir ar ji Jums naudinga?Nesinaudoju "Facebook"

Naujienos skelbiamos šios svetainės "Facebook" paskyroje man yra svarbios.

Nemanau, kad šios svetainės paskyra "Facebook" yra reikalinga

Kita (parašykite savo nuomonę komentaruose).

Naršo
svečių:30
narių:0
Šiame puslapyje:1
Nariai: 4655, naujausias: vaaldas77
Rekomenduojame
http://www.ginklai.net/

http://rytufrontas.net

http://wikings.lt/lt/

Skaitiklis

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
Facebook
Svetainėje esančią informaciją laisvai galima naudoti tik mokslo tikslais (mokykliniams projektams, referatams, kursiniams darbams etc).
Visais kitais atvejais būtina gauti svetainės administracijos ir, jeigu atskirai nurodyta, kūrinių autorių sutikimą. Visada būtina svetainę nurodyti kaip informacijos šaltinį.
© www.antraspasaulinis.net 2003-2014 / el. paštas / naujienos
Užkrauta per:0.3876sek.0.1673užklausųDB užklausų73. Atminties panaudojimas3,614KB